Güneş Gözlüğünün Göz Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Güneş Gözlüğünün Göz Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Kaliteli ve doğru güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı için çok önemlidir. Güneş gözlüğü seçerken sadece renk yada şekline değil camın özelliklerine kesinlikle bakılmalıdır. Çünkü güneş gözlükleri hem aksesuar hem göz sağlığı için gereklidir.

Gözlerin yüksek miktarda UV ışınlara maruz kalması bazı hastalıkların oluşumu ile ilşkili risk faktörlerini artırır. Bunlar katarakt, pterjium, sarı nokta hastalığı, korneada keratit ve uvea bölgesi kanser oluşumu olarak sayılabilir.

Cildimizi korumak için hepimiz güneşten koruyucu özel koruyucu kremler kullanıyoruz, ancak gözlerimizi de korumak gerektiğini unutmamalıyız. Ne yazık ki bir çok kişi UV ışınlarının vucudumuza yapacağı hasarlardan habersizdir.


 

Gözlerimizi Güneşten Korumak

1. Sadece yaz mevsiminde değil yıl boyunca güneş ışınları gözleri etkiler, bu sebeple dışarıda olduğumuz zamanlarda UV engelleyici güneş gözlükleri ve geniş kenarlı şapkalar giyilmelidir.
2. Bulutlu havalarda da güneş gözlüğü kullanılmalıdır, çünkü güneş ışınları bulutlardan kolaylıkla geçerler.
3. Asla güneşe bakılmamalıdır ( buna güneş tutulması da dahildir), çünkü gözlerin retina tabakası zarar görür.
4. Çocuklar ve yaşlı aile üyeleri de risk altındadır, onlar içinde koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Güneş gözlükleri % 100 UV korumalı olmalıdır (UVA _ UVB ışınları bloke eden ve UV 400 veya % 100 UV korumalı etiketli gözlükler seçilmelidir). Gözlük çerçeveleri göz etrafını tamamen saracak şekilde geniş olmalıdır.

Kışın karlı havalarda da güneş gözlüğü kullanmak gerekir, UV ışınları kardan yansıyarak gözlerde keratopatiye, katarakta ve retina hasarlarına yol açabilir.

Katarakt ameliyatı olanlar, lazer ameliyatı olanlar, ışığa hassasiyeti artıran ilaç kullananlar (Florokinolon ve tetrasiklin içeren antibiotikler, doğum kontrol hapı kullanımı, sedef hastalığı tedavisi olanlar) güneş gözlüğü kullanmalıdır.

 

 

Doğru Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

1. Güneş gözlüğünün yararları insanlar için günlük yaşamda önemlidir. Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü seçerken en önemli şey UV ışınlarını %100 bloke etmesidir.
2. Geniş çerçeveli güneş gözlükleri yanlardan gelen zararlı UV ışınlarının göze ulaşmasını engeller.
3. Polarize gözlüklerin UV ışınlarına etkisi yoktur, parlamayı azaltıcı etkisi vardır. Su, beyaz zemin, metal, kar gibi yansıtıcı yüzeylerden gelen parlamayı engeller.
4. Güneş gözlüğü seçerken camının rengi önemli değildir.
5. Koyu renkli gözlük camları daha koruyucu değildir.
6. Her pahalı gözlük iyi demek değildir, önemli olan zararlı ışınlardan gözü korumalıdır.

 

Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlüğü Seçimi

1. Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişiler köşeli ve oval çerçeve seçebilirler.
2. Oval yüz şekline sahip olan kişiler tüm çerçeve modellerini seçebilirler.
3. Üçgen yüz şekline sahip olan kişiler üst çerçevesi dekoratif süslemeli yada alt çerçevesi olmayan modelleri kullanmalıdır.
4. Elmas yüz şekline sahip olan kişiler küçük çerçeveli güneş gözlüğü tercih etmelidir.
5. Uzun yüz şekline sahip olanlar köşeli modeller ve geniş çerçeveler seçebilirler.
6. Kare yüz şekline sahip olan kişiler oval ve yuvarlak çerçeveler seçebilirler.

Bloga dön