Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Polarizasyon, fotoğrafçıların ışık yansımalarını engellemek için kullandığı bir çeşit filtredir. Bu filtre güneş gözlüğü sektöründe ilk kez 1940’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Peki, polarize gözlük nedir? Yere paralel yüzeylerden ya da yerden gelen güneş ışığı yansımalarını engelleyen özel filtreli güneş gözlükleri bu ismi alır. Özellikle beyaz zeminde, düz ve geniş alanlarda, metal yüzeylerde, kar ve su yüzeyinde gözleri rahatsız eden yansımalar oluşabilir. Yoğun parlamayı azaltmak için kullanılan gözlükler polarize filtreli güneş gözlükleridir.

 

Polarize Güneş Gözlüğünün Faydaları

Işık yansımalarından rahatsızlık duyan herkes polarize gözlüklerinden yararlanarak görüş kalitesini iyileştirebilir. Polarize filtreli güneş gözlüğü camının sağladığı pek çok avantaj vardır. Bunlar:

  • Polarize camlı güneş gözlüklerini tercih ederek su yüzeyi gibi sabit olmayan pek çok yüzeyde daha keskin bir görüş elde edebilirsiniz.
  • Işığa karşı çok fazla hassasiyet duyan kişiler polarize gözlükler ile daha konforlu hissedebilir. Polarize filtreler yansımaları azaltarak gözün maruz kaldığı ışık seviyesini de dengelemeye yardımcı olur.
  • Polarize olmayan güneş gözlüğü yerine polarize seçeneklere yönelerek sürüş esnasında konfor elde edebilirsiniz. Yola odaklanmanızı kolaylaştırabilir, göz yorgunluğunu azaltabilir.
  • Ayrıca doğa sporlarında etkili biri görüş sağlar. Karlı yüzeylerde oluşan parlamalar gözü rahatsız edebileceği için polarize filtreler ile tüm açık alan etkinliklerinde görüş kalitenizi artırabilirsiniz. Balıkçılık aktiviteleri ile ilgilenenler, su sporları tutkunları, bisikletçiler, araç sürücüleri, golf ve kayak gibi sporlarla ilgilenenler bu güneş gözlüğü tipini tercih edebilirler.
  • Katarakt gibi bazı göz ameliyatları sonrasında ışık hassasiyeti artabilir. Polarize güneş gözlükleri bu açıdan da oldukça konforludur.

 

 

Polarize Güneş Gözlüğü Kaç Yaş İtibariyle Kullanılabilir?

Çocuklar 2-3 yaştan itibaren herhangi bir askı aparatına ihtiyaç duymadan rahatlıkla güneş gözlüğü kullanabilirler. Çocuklar için gözlük seçimi yaparken %100 UV korumalı ürünlere yönelmeye özen göstermelisiniz. Polarizasyon filtreli güneş gözlükleri çocukların hassas gözlerini korumaya yardımcıdır. Aynı zamanda polarize bebek güneş gözlüğü modellerine de ulaşabilirsiniz. Böylece her yaş grubunda çevredeki parlama ve yansımalar azaltılarak cisimlerin daha belirgin ve net görünmesi sağlanabilir.

 

Polarize Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Polarize camlı güneş gözlüğü satın alırken öncelikle ürünün orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece göz sağlığınızı tehdit edebilecek tehlikelerden uzak kalabilirsiniz. 
  • Ürünün polarize olmasının yanı sıra %100 UV koruması sağlaması da oldukça önemlidir. Polarize filtre, yalnızca ışık yansımalarını engellemeyi amaçlar. Tam koruma için gözlük tasarımının UV koruma özelliğine öncelik vermelisiniz.
  • Yoğun güneşli günler için koyu renkli camları tercih etmek görüş kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir. Güneş ışınlarının yoğunluğunun az olduğu dönemler için açık renkli polarize gözlüklere yönelebilirsiniz. 
  • Polarize gözlük camları genellikle kahverengi, koyu yeşil ve gri tonlarında üretilir. Polarize tasarımlarda %60-70 oranında koyu bir cam görünümü elde edilir. Yeşil ve gri camlı seçenekler renklerin daha canlı görünmesini sağlar. Kahverengi camlar ise renkleri belli bir seviyede solgun gösterirken kontrastın artmasına yardımcı olur. İhtiyacınıza uygun gözlük camlarına yönelerek polarize gözlükleri en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

 

Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Güneş gözlüğünün polarize olup olmadığını anlamak için en güvenilir yol garanti belgesi ve polarize filtre sertifikasına sahip olan ürünleri tercih etmektir. Kalitesini kanıtlamış ve güvenilir markaların ürünlerini tercih etmek göz sağlığınızı korumak için oldukça önemlidir.

 

Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Test Edilir?

Bir güneş gözlüğünün polarize filtreye sahip olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Bunun için cep telefonunuzu kullanarak basit bir test yapabilirsiniz. Telefonun ekranı açık durumdayken güneş gözlüğünü ekranın üzerine doğru tutmanız gerekir. Gözlüğü yatay konumdan aşama aşama dikey konuma getirerek görüntüyü inceleyebilirsiniz. Görüntü tamamen kararır ya da renk değiştirirse güneş gözlüğünüzde polarize filtreli cam türü kullanılmıştır.

 

En Çok Tercih Edilen Polarize Güneş Gözlüğü Modelleri

Polarize gözlükler, sağladığı görüş konforunun yanı sıra tasarım şıklığı sunan modellerle de ön plana çıkar. Damla polarize erkek güneş gözlüğü modası hiç geçmeyen aksesuarlar arasında kendine yer bulur. Geniş camlı modeller ile gözlerin yanı sıra göz çevresinin de UV ışınlarından korunmasını sağlayabilirsiniz. Polarize damla güneş gözlüğü, çeşitli renklerde cam seçenekleri ile en iyi görüş kalitesini elde etmenize yardımcı olur. Polarize kadın güneş gözlüğü modelleri, rengarenk çerçeveler ile farklı kombinlere kolaylıkla uyum sağlar. Numaralı polarize güneş gözlüğü tasarımları ile çok yönlü bir kullanım elde edebilir ve tek bir gözlükle kullanışlı çözümlere ulaşabilirsiniz. Pratik kullanım avantajına ihtiyaç duyuyorsanız klipsli polarize güneş gözlüğü modelleri sizin için ideal bir seçenek olabilir. Polarize gözlük fiyatları birçok seçenek sunar. Bu sayede farklı bütçelere uygun şık tasarımlardan yararlanmak mümkündür. Nispeten daha ucuz polarize güneş gözlüğü modelleri sayesinde bütçenize uygun güneş gözlüğü seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bornova Optik, ürün yelpazesinde dünya çapında ünlü seçkin güneş gözlüğü markalarını beğeninize sunar. Görüş kalitenizi artırmaya yardımcı olan birbirinden şık polarize güneş gözlüklerini Bornova Optik güvencesi ile hemen satın alabilirsiniz.

Bloga dön